Party: Wystawa "KWAŚNE MLEKO / ACID MILK" #Radosław Kobus

> >

Party: Wystawa "KWAŚNE MLEKO / ACID MILK" #Radosław Kobus

W naszej epoce sztukę imitowania zastąpiła technika symulacji. Zamiast tworzyć nowe dzieła i jakości, wykorzystujemy już istniejące jako modele, dodając innowacje w granicach dopuszczalnych przez system.

Współczesna kultura masowa zawłaszcza wszelkie przejawy działalności artystycznej, chcąc ująć je w kategoriach produkcji i towaru. Kultura masowa stała się z czasem jednym z ulubionych obiektów akcji i działań twórców awangardy, przejmując tym samym schedę po akademiach, muzeach i innym instytucjach sztuko stwórczych. Nie oznacza to jednak, że stosunek awangardy do popkultury był zawsze taki sam i nie podlegał ewolucji. Artyści awangardowi niejednokrotnie przyjmowali bardzo różne strategie względem kultury masowej, od ostentacyjnego lekceważenia, aż po ironiczną, acz niepozbawioną odrobiny fascynacji, dyskusję ze sztuką dla mas.Koncepcje te zakładały pustoszenie dorobku popkultury i wykorzystywanie go w funkcji tworzywa dla niepokornych, ekstrawaganckich poczynań artystycznych, mających nierzadko wymiar szoku estetycznego, lekceważącego zarówno potoczne wyobrażenie o sztuce jak i konwencje samej kultury pop. I nawet, jeśli tendencje te można łatwo zamknąć w określeniu postmodernistyczny eklektyzm, to jednak świadczą one o nieustającym wysiłku wielu twórców, mającym na celu dokonanie ostatecznej transgresji, przekroczenia schematów krępujących swobodę twórczą.

Radosław Kobus urodzony w 1978 r w Częstochowie. Studia rozpoczął w 2001 roku na wydziale malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego oraz aneks w pracowni prof. Marii Targońskiej w 2006 r. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i muralami, grafiką użytkową, aranżacjami wnętrz oraz instalacjami i działaniami dźwiękowymi. Od roku 2002 działa i rezyduje w Koloni Artystów na terenach Stoczni Gdańskiej